numer na 5-lecie:

Pierwszy numer:

AKTUALNOŚCI

Mistrzostwa Polski w wyciskaniu

W kategorii pań, reprezentowały nas tylko i aż dwie zawodniczki. W kategorii do 52kg pierwsze miejsce zajęła Patrycja Jurga-Murcha z wynikiem 72,5kg. Patrycja, to już dwukrotna mistrzyni Polski z tego roku. Wcześniej, dwa tygodnie temu zdobyła złoto w trójboju siłowym.

Druga zawodniczka Kobry Alicja Urbaniak, która rywalizowała w grupie wagowej do 48kg wywalczyła srebrny medal, wypychając 60kg. Alicja, podobnie jak jej starsza koleżanka ma już na swoim koncie sukcesy osiągnięte w tym roku. Niedawno została wicemistrzynią Polski w trójboju siłowym. Jak pokazują wyniki kościańskim zawodniczkom nie przeszkadza wąska specjalizacja, a medali wśród naszych zawodniczek byłoby dużo więcej, gdyby nie inne obiektywne przyczyny absencji, takie jak np. praca, czy szkoła. Wśród panów w kategorii do 105kg pierwsze miejsce zajął Grzegorz Błochowiak deklasując rywali i bijąc rekord Polski, aż o 12,5kg, wyciskając 295kg. Był to najbardziej wartościowy wynik tych mistrzostw. Jak już wcześniej podkreślaliśmy Grzesiek będzie faworytem tej wagi na mistrzostwach świata, które odbędą się za 9 tygodni w Pilźnie (Czechy). W 2011 roku mistrz świata w tej kategorii uzyskał 292,5kg, czyli mniej o 2,5kg, niż nasz zawodnik. Jak mówi trener Roman Szymkowiak - mamy do czynienia z olbrzymim talentem, który może zdominować rywalizacje w tej grupie wagowej na świecie, a obecny rekord świata 305kg, jest ciężarem, z którym Grzesiek radził już sobie na treningach. W kategorii powyżej 125kg pierwsze miejsce zajął Hubert Sztorc wyciskając 270kg. Hubert, to nasz etatowy mistrz, który w ubiegłym roku dwukrotnie zdobywał złoty medal. W tym roku zaliczył tylko pierwsze podejście, nie zaliczając dwukrotnie 282,5kg. Hubert podobnie, jak Grzegorz Błochowiak będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Wśród panów do 93kg trzecie miejsce zajął mąż Patrycji i jednocześnie prezes Klubu Kobra Jass Dominik Murcha. Uzyskał wynik 227,5kg, zaliczając wszystkie trzy podejścia. Walka była zacięta do końca. Każde podejście zmieniało kolejność w klasyfikacji. W sumie do brązowego medalu aspirowało, aż 4 zawodników, a sukces Dominika był tym większy, że bronił on medalu wywalczonego w zeszłym roku. Dobrze zaprezentowali się pozostali zawodnicy kościańskiej drużyny. W kategorii do 120kg czwarte miejsce zajął Kamil Koczwara wynikiem 230kg. Kamil w trzecim podejściu bez większych problemów wycisnął 240kg, co dawało mu 3 miejsce. Niestety sędziowie dopatrzyli się małego błędu (uniesiona nieznacznie pięta) i podjęli niejednogłośną decyzję o nie zaliczeniu podejścia. Ponadto W kategorii do 59kg szóste miejsce zajął Jakub Synak. 135kg, które osiągnął w tym roku Jakub, w zeszłym dawało mu srebrny medal. Wśród juniorów do 23 lat szóste miejsce zajął Stanisław Pawłowski, który rywalizował w kategorii wagowej do 93kg. Piąte miejsce zaliczył Bartłomiej Kubel, który walczył w grupie do 105kg. Trener Kobry podsumował mistrzostwa, jako udane. Drużyna obroniła pozycje z zeszłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami zachwycił Grzegorz Błachowiak – największa polska nadzieja na mistrzostwach świata. I co warto podkreślić, w tych zawodach startowali w większości zawodnicy, którzy specjalizują się tylko w jednym boju – wyciskaniu. Kościańscy siłacze, to w większości trójboiści, którzy oprócz wyciskania trenują przysiady i martwy ciąg. Na podstawie danych Romana Szymkowiaka opr. Mateusz Mazurek