numer na 5-lecie:

Pierwszy numer:

AKTUALNOŚCI

„Kop” na wysokim poziomie

W Wielkopolsce gra szesnastoma kartami - starzy kontra, młodzi cicha, zolo itd. określana jest, jako „kop” W innych regionach mówią na tę grę „Baśka”. Wydawało się, że powoli w dobie komputerowych programów i innych rozrywek, gra ta zaniknie. Można powiedzieć, że ten, kto tak sądził był w błędzie. Drugi sezon z rzędu udowadniają to turnieje gry w kopa. W gminie Kościan jednym z pomysłodawców i animatorów tych zawodów jest Grzegorz Ratajczak mieszkaniec Kurzej Góry.

W sobotę 7 stycznia 2012 roku w świetlicy wiejskiej w Kokorzynie odbyły się trzecie karciane zmagania sezonu 2011/2012. W dwóch pierwszych zwyciężył i dzierżył palmę pierwszeństwa kościaniak Stefan Olejnik. Wygrał wcześniej w Kokorzynie i w Starych Oborzyskach. Trudno uwierzyć, jak popularna jest to gra w naszym regionie. Na rywalizację w kopa, w sobotę do Kokorzyna przyjechało 160 zawodników, w tym siedem kobiet. Nikt z organizatorów nie spodziewał się takiej frekwencji. Dosłownie trzeba było dostawić stoły, a było ich potrzeba aż czterdziestu. Dużą pomoc zapewnił w sprawnym przygotowaniu miejsc współorganizator turniej sołtys tej wsi Krzysztof Jankowski. Krótko po godzinie 18.00 rozpoczęła się rywalizacja. Walczono o każdy punkt, który w końcowym rozrachunku rzutował na miejsce w turnieju. Po kilku godzinach wszystko było jasne. W kategorio open zwyciężył Stefan Machowski z Żytowiecka. Drugi był Przemysław Jakubowski z Mosiny, a trzeci Ireneusz Warzybok z Chludowa. Dwa kolejne miejsca wywalczyli kościaniacy Jerzy Cieślak i Andrzej Humski. Najwyżej z kobiet, na bardzo dobrym 37 miejscu sklasyfikowano Małgorzatę Staśkiewicz z Widziszewa i na 38 lokacie Barbarę Skórzewską z Kobylnik. Dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej Stefan Olejnik miał słabszy dzień i zajął odległe miejsce, ale po trzech turniejach jest nadal na pozycji numer jeden. Drugi jest Karol Lemański (Stare Bojanowo). Kolejne lokaty zajmują: Marek Mikołajczak (Borek), Jerzy Cieślak (Kościan), Ryszard Stanisławiak (St. Lubosz), Marian Staśkiewicz (Widziszewo), Paweł Woźnica (Nowy Dębiec), Roman Cichocki (St. Przysieka), Zygmunt Kozica (Darnowo) i Marek Bielawski (Karśnice). Na zakończenie turnieju najlepsi otrzymali puchary i cenne nagrody. (k)