numer na 5-lecie:

Pierwszy numer:

AKTUALNOŚCI

Wielki Szlem dla Kobry Jass Kościan

Niedawno seniorzy Kobry Jass Kościan wywalczyli mistrzostwo Polski w rywalizacji drużynowej zarówno pań, jak i panów. Ostatnio dołożyli do tego kolejne tytuły, kompletując tym samym „Wielkiego Szlema”. To tenisowe określenie opisuje sytuację, gdy dany zawodnik wygrywa wszystkie cztery najważniejsze turnieje, a każdy z nich rozgrywany jest na innej nawierzchni. W przypadku trójboju oznacza to, że siłacze znad Obry zdobyli mistrzostwo Polski drużynowo we wszystkich kategoriach. Do tej pory nie dokonał tego żaden klub.

19 marca w Zwierzyńcu odbyły się XX Mistrzostwa Polski Seniorów w Wyciskaniu Leżąc. Znakomity wynik osiągnęli zawodnicy klubu Kobra Jass Kościan wygrywając klasyfikację drużynową, pierwszy raz w historii klubu. Na placu boju pozostawili za sobą pokonanych, wielokrotnych, drużynowych mistrzów Polski - zespół Herkules Warszawa. W kategorii do 52 kg kobiet I miejsce zdobyła Katarzyna Sysa rezultatem 72,5 kg. Kasia dwa tygodnie temu została wicemistrzynią Polski w trójboju siłowym. Zwycięstwo w wyciskaniu z pewnością poprawiło znacznie humor naszej zawodniczki, która czuła niedosyt po Mistrzostwach Polski. Ze względów finansowych Kobra nie mogła wystawić pełnego składu kobiet na tych zawodach. Przez to straciła możliwość rywalizowania w drużynówce, a była duża szansa wygrać i tę klasyfikację. Udział mistrzostwach zawodnicy musieli finansować z własnych pieniędzy. W grupie mężczyzn w kategorii do 105 kg I miejsce wywalczył Grzegorz Błochowiak. Uzyskał wynik 280 kg. Była to największa niespodzianka mistrzostw, ponieważ Grzegorz pokonał tak utytułowanych zawodników, jak Mariusz Hadrysia (były wicemistrz Europy), który uzyskał 277,5 kg, czy trzeciego na tych zawodach Artura Rejeka (aktualny wicemistrz świata seniorów), który wypchnął 275 kg. Grzegorz Błochowiak zajął też drugie miejsce w rywalizacji Open, w której ustąpił jedynie Janowi Wagierze. Rywalizacja w tej kategorii trwała do ostatniego podejścia, a sytuacja zmieniała się z każdą chwilą. Grzesiek zaliczając wszystkie trzy próby: 265, 272,5, a w ostatnim podejściu, dającym mu złoty medal 280 kg. Każdą próbę zaliczył w bardzo dobrym stylu. Taki wynik może dać mu medal na mistrzostwach świata, które odbędą się za 9 tygodni w Solden (Austria). W tej kategorii startowała największa ilość - szesnastu zawodników. Poziom tej grupy był również najwyższy spośród pozostałych. W kategorii powyżej 120 kg pierwsze miejsce zajął Hubert Sztorc wynikiem 270 kg. Zdeklasował pozostałych przeciwników odnosząc zdecydowane zwycięstwo. Z tym wynikiem Hubert ma szanse na wysokie miejsce w mistrzostwach świata. W kategorii do 93 kg trzecie miejsce zajął Dominik Murcha wynikiem 240 kg. Do samego końca toczył zaciekłą walkę o drugie miejsce z Dawidem Rapta, który osiągnął 245 kg. Tę kategorię zdominował wielokrotny mistrz i rekordzista świata Jan Wegiera wynikiem 280 kg. W kategorii do 59 kg trzecie miejsce zajął Jakub Synak uzyskując wynik 135 kg. Kuba osiągnął ten rezultat w dość dramatycznych okolicznościach, ponieważ ten ciężar zaliczył dopiero w trzecim podejściu, co miało kapitalne znaczenie dla drużyny. Gdyby spalił ostatnie podejście, ekipa Kobry nie zdobyłaby drużynowego mistrzostwa Polski. Klasyfikacja końcowa w kategorii drużynowej: I – Kobra Jass Kościan (40pkt), II Herkules Warszawa (37 pkt) i III Śródmieście Legnica (34 pkt). Nim zdążyły opaść emocje związane z zawodami w wyciskaniu, do walki o złoto ruszyli juniorzy z Kościana. Siłacze prowadzeni przez Romana Szymkowiaka, stanęli na arenie zmagań w Warszawie. Tam 24 i 25 marca odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w dwóch kategoriach wiekowych, do lat 18 i 23 w Trójboju Siłowym. Kobrę Jass reprezentowało 19 zawodników. Młodzi siłacze z Kościana zdecydowanie wygrali klasyfikację drużynową mężczyzn. Dziewczyny walczące na drugim froncie zajęły drugą lokatę. Nasz klub dokonał niebywałej rzeczy wygrywając w ostatnim miesiącu drużynowe mistrzostwa Polski seniorów i juniorów w trójboju siłowymi, a także seniorów w wyciskaniu leżąc. Takiego wyczynu w 20-letniej historii PZKFiTS (Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego) nikomu nie udało się dokonać. Sukces siłaczy znad Obry jest tym większy, że ekipa naszych juniorów należała do najmłodszych. Najstarszy zawodnik miał 20 lat. W ten sposób Klub uzyskał wielkiego szlema w trójboju. Na tych zawodach trenerowi Kobry Jass Kościan Romanowi Szymkowiak wręczono najwyższe odznaczenie PZKFiTS – Diamentową Odznakę za 20-letnią działalność zawodniczą i trenerską. Wyniki zawodników w poszczególnych grupach i kategoriach wagowych. W grupie wiekowej do lat 18 w kategorii pań do 72 kg Ania Ślusarczyk zdobyła złoty medal, bijąc przy tym trzy rekordy Polski. Przysiadła z ciężarem 140 kg, wycisnęła 57,5 kg i w martwym ciągu podniosła 120 kg. Dało jej to łączny wynik na poziomie 317,5 kg, co jest nowym rekordem Polski, lepszym od dotychczasowego o 12,5 kg. Ania uzyskała też drugie miejsce w kategorii Open. Wśród mężczyzn złoty medal wywalczył Szymon Moryson. Jego wyniki to 230 kg – przysiad, 145 kg – wyciskanie i 215 – martwy ciąg. Łącznie uzyskał 590 kg. W grupie juniorów do lat 23 zawodnicy Kobry odnotowali następujące wyniki: Panie: W kategorii do 83 kg startowała Kamila Kasperska, która wynikami (170 kg, 70 kg i 155 kg, co łącznie dało jej 395 kg) zdobyła złoty medal. W kategorii do 72 kg II miejsce zdobyła Agata Sędziak z łącznym wynikiem 345 kg. Panowie: W grupie wagowej do 83 kilogramów stratowało dwóch zawodników Kobry Jass Kościan: Michał Musiński, który z wynikiem 647,5 kg zajął III miejsce i Marcin Kapała, który uplasował się tuż za swoim kolegą z drużyny. Uzyskał w sumie 635 kg. W kolejnej kategorii do 93 kg również walczyło dwóch naszych zawodników. Lepszy w tej potyczce okazał się Szczepan Zimmermann, który zdobył srebro (755 kg). Brązowym medalem musiał zadowolić się Filip Czeluśniak (752,5 kg). Walczący wśród 105-kilogramowych siłaczy Wojciech Bueschke zajął II miejsce. Jego wynik w trójboju, to 695 kg. W kategorii do 120 kg startował Wiktor Szłapka i Michał Kular. Pierwszy z nich wynikiem 722,5 kg wywalczył dla siebie drugie miejsce na „pudle”. Drugi z zawodników z Kościana uzyskał 685 kg, co dało mu czwartą lokatę. W ostatniej kategorii wagowej startował Kamil Koczwara. Z wynikiem 765 kg zajął on drugie miejsce wśród zawodników ważących powyżej 120 kg. Po długim miesiącu mistrzostw, trener Kobry Roman Szymkowiak przyznał, że czuje się spełniony jako szkoleniowiec. Niegdyś osiągnął wszystko co mógł jako zawodnik, a teraz dokonał tego samego jako trener. Wierzymy, że pomimo wielkiego sukcesu czempioni z Kościana razem ze swoim trenerem nie spoczną na laurach i dalej będą przysparzali nam wiele powodów do radości i dumy. (Roman Szymkowiak i Mateusz Mazurek)